אודות

בתיה בובר - מוסמכת (M.A) בטיפול באמצעות אמנויות ומטפלת EMDR

שמי בתיה בובר, בהכשרתי מטפלת בתנועה (M.A). מטפלת באמצעות EMDR, חברה ביה"ת ומנחת סדנאות יומן-אמנות. אני עובדת כמטפלת רגשית בשירות הפסיכולוגי ובחוסן שער-הנגב, ובקליניקה פרטית באשקלון ובמושב לכיש.

עבדתי שבע שנים במרכז לבריאות הנפש בבאר שבע במרפאת חוץ וביחידה להפרעות אכילה. במקביל עבדתי כמטפלת בתנועה במשרד החינוך.

הנחיתי קבוצות טיפוליות – לנשים המתמודדות עם פוסט-טראומה לאומית, בביטוח לאומי בשדרות ולגברים צעירים, ביחידה לגמילה מהתמכרויות באשדוד.

בעבודתי הטיפולית אני מתאימה למטופליי את הגישה והטכניקה המתאימות ביותר להתמודדות עם הקשיים אותם מביא המטופל לקליניקה. במפגשים אני משלבת, בהתאם לצורך, שיחה וכלים נוספים, מתחומי הטיפול באמנות: תנועה, ציור, דרמה, כתיבה וטכניקות המשלבות טיפול נפשי וגופני כמו פוקסינג, SEE FAR C.B.T, דמיון מודרך ובעיקר E.M.D.R.

פסיכותרפייה המשלבת EMDR, הופכת בשנים האחרונות מוכרת ומקובלת כטיפול יעיל וממוקד במגוון בעיות, בעיקר בטראומה וחרדות. בישראל הוכרה גישת ה  EMDR על ידי משרד הבריאות, משרד החינוך ועוד גופים רבים נוספים.

עיקר נסיוני הוא בעבודה עם מבוגרים וצעירים (מעל גיל 15) הסובלים מפוסט-טראומה (גם פוסט-טראומה מורכבת), חרדות, התמודדות עם אבדן ומשברי חיים.

אני חשה זכות גדולה ללוות את מטופליי ולעזור להם להרגיש טוב יותר, להתמודד עם טראומות, לשחרר תקיעויות, לפעול נכון יותר, לתקן, לחיות חיים מלאים ושמחים יותר, ולהבין מה באמת חשוב ובעל משמעות עבורם.

מתוך אתר עמותת E.M.D.R ישראל: https://www.emdr.org.i

Eye Movement Desensitization and Reprocessing = EMDR

בתרגום חופשי – עיבוד מחדש והקהיה שיטתית באמצעות תנועות עיניים, הנה תירפיה חדשנית רבת עצמה.

זוהי שיטת טיפול אינטגרטיבית שנחקרה רבות והוכחה כיעילה בטיפול הן במבוגרים והן בילדים במגוון של תלונות נפשיות הקשורות בין היתר לטראומה ולחרדה. השיטה מסוגלת להביא לעיבוד מהיר של זכרונות טראומטיים, להטבה במצב הקוגנטיבי והרגשי ולהקלה ניכרת בסימפטומים התנהגותיים-גופניים.

השיטה פותחה בסוף שנות ה-80 על ידי הפסיכולוגית דר' פרנסין שפירו, שגילתה באקראי כי תנועות עיניים (או גירוי בילטרלי אחר) עשויות להפחית את עוצמת ההשפעה של זכרונות קשים ושל מחשבות מטרידות.

התרפיה זכתה להכרה רשמית על ידי אירגונים בינלאומיים רבים בהם הסתדרות הפסיכולוגים האמריקאית, הסתדרות הפסיכיאטרים האמריקאית, ארגון הבריאות הבריטי, והארגון הבינ"ל לחקר הטראומה (ISTSS).

תרפיית ה-EMDR מבוססת על מודל ה-(AIP (Adaptive Information Processing – עיבוד אינפורמציה אדפטיבי.

על פי מודל זה, כל חוויה חדשה, כל אינפורמציה שאנו קולטים במהלך חיינו, אמורה לעבור תהליך של עיכול ועיבוד,

כאשר המידע המשמעותי מופנם ומאוכסן בזיכרון והופך לכלי המשרת אותנו בהמשך הדרך. כאשר אדם חווה חוויה עוצמתית מדי עבורו (טראומה), מוחו אינו מסוגל לעבד את האינפורמציה כפי שהוא עושה באופן רגיל. הזיכרון של האירוע הטראומטי נשאר "קפוא בזמן" יחד עם הקולות, הריחות, הרגשות והתחושות. כל היזכרות יזומה או לא מתוכננת נחווית כקשה,

כאילו האדם מתנסה בטראומה שוב בהווה.

מצב זה משפיע על הדרך בה האדם רואה את העולם ומתמודד עמו. הוא יסבול לעיתים קרובות מסימפטומים שונים,

מתגובות רגשיות חזקות, מהתנהגויות לא מתאימות, מתפיסה עצמית שלילית, ועשוי אף להימנע מאזורים ואירועים הנקשרים לזיכרון והגורמים לעוררות, לעיתים מבלי שיהיה מודע לכך.

לא ברור מה במדויק עובד ב-EMDR. כנראה שמדובר במכלול מרכיבים שכל אחד מהם תורם את חלקו ליעילות השיטה:

* ההנחה היא שהעיבוד באמצעות תנועות עיניים (או גירוי בילטרלי חלופי)- דומה למה שקורה באופן טבעי במהלך שינה בשלב החלימה, בו מתרחש תהליך של עיבוד מידע תוך כדי תנועות עיניים (REM).

* הסבר נוסף, שעלה כתוצאה ממחקרים שהשוו את תפקודי המוח לפני ואחרי טפול, EMDR מתייחס לקשר בין האונה הימנית והשמאלית במוח. עלתה האפשרות כי זיכרונות טראומטיים "נחקקים" באונה הימנית ואינם "זוכים להתייחסותה" של האונה השמאלית. והטיפול ב-EMDR מקל על פתיחת ערוצי תקשורת בין שתי האונות ובכך מאפשר עיבוד זיכרונות טראומטיים.

* עוד הסבר ליעילות השיטה מתייחס לתופעה של קשב כפול ( dual attention) שבו המטופל ממוקד בזיכרון הטראומטי

(לזמנים קצרים בלבד) בעוד הוא נמצא במציאות טיפולית בטוחה ותומכת. כך למעשה הוא עובר הלוך ושוב ממיקוד וקשב בחוויות הקשות של העבר, למיקוד בנוכחות העכשווית התומכת של המטפל ("רגל פה רגל שם").

שאלות רבות נותרו פתוחות לגבי המרכיבים הפעילים ב-EMDR, אך גם לפני ששאלות אלו יזכו לתשובות אין ספק כי מדובר בשיטה בעלת יעילות מוכחת ויוצאת דופן, זאת כאשר היא נמצאת בידיו של מטפל מיומן. עובדה זו זכתה להכרתם לא רק של ארגונים, אלא של עשרות אלפי מטפלים בארה"ב ובעולם כולו שבחרו לעבור את תהליך ההכשרה. העובדה כי השיטה מאפשרת הן עיבוד טראומות והן חיזוק של משאבים, תורמת גם היא לפופולריות שלה." (מתוך אתר העמותה הישראלית ל EMDR)